Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

Records-All Sports

Home > breadcrumbs: High School > breadcrumbs: Athletics > breadcrumbs: Records-All Sports >

Working...

Ajax Loading Image

 


Skip image

Story image 1_0
45a26eee96513

Cross Country Records

by Cindy Lanik

January 06, 2007

 

HemingfordHigh School Cross Country Records

Head Coach – Cindy Lanik Assistant Coach – Tim Lanik

Class C  1990    Boys State

            Team - third place

                        Mike Adamson – fifteenth place – 18:00

                        Archie Shipp – seventeenth place – 18:03

                        (Mike Adamson, Archie Shipp, Abe Garcia,

                       Dustin Van Winkle, Joe Rozmiarek, Steve Rozmiarek)                                 

-------------------------------------------------------------------------------

Class C 1991     Girls Districts

            Carrie Ryan – fourth place – 17:15

             District Runners Up

            (Carrie Ryan, Dawn Davies, Autumn Olson,

            Jennifer Petersen, Jessica Hall, Kristin Sample)

 

Class C 1991     Girls State

            Carrie Ryan – fifth place – 16:07

            Team - ninth place

              (Carrie Ryan, Dawn Davies, Autumn Olson,

              Jennifer Petersen, Jessica Hall, Kristin Sample)

 

Class C 1991     Boys Districts

            Mike Adamson – third place – 17:56

            Archie Shipp – fourth place – 17:58

            (Mike Adamson, Archie Shipp, Ryan Hunter, Abe Garcia,

            LindenGoodwin, Brandon Hackett)

            Hemingford Boys – District Runners Up

 

Class C 1991     Boys State

            State Runners Up

            Mike Adamson – eighth place – 17:13

            Archie Shipp – thirteenth place – 17:19

            Abe Garcia – fourteenth place – 17:21

            Ryan Hunter – forty-first place – 18:19

            Linden Goodwin – 20:04

            Brandon Hackett – 20:09

---------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 1992            Girls Top Ten

                        Carrie Ryan – second – 17:25

                        Autumn Olson – ninth – 19:59

 

Class C 1992     Girls Districts

            Carrie Ryan – First Place – 16:02

 

Class C 1992     Girls State

            Carrie Ryan – First place – 16:07

 

Western Trails Conference 1992            Boys Top Ten

                        Abe Garcia – third – 18:10

                        Mike Adamson – sixth – 18:41

 

Class C 1992     Boys Districts

            Third Place

            Abe Garcia – second place – 17:03

            Mike Adamson – eighth place – 17:38

                        (Abe Garcia, Mike Adamson, Waylon Ryan,

                        Jason Horn, Kenny Brown)

 

Class C 1992     Boys State

            Fourth Place                

            Abe Garcia – sixth place – 17:27

            Mike Adamson- eleventh place – 17:43

                        (Abe Garcia, Mike Adamson, Waylon Ryan,

                         Jason Horn, Kenny Brown)

--------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 1993            Girls Top Ten   

            Autumn Olson – sixth – 20:47

            Courtney Cullan – tenth – 23:26

-------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 1994            Girls Top Ten

            Amy Delsing – eighth – 28:59

            Heather Bremer – ninth – 30:06

 

Class D 1994    Girls Districts

            Third Place

            Amy Delsing – ninth place – 17:13

           (Amy Delsing, Heather Bremer, Shae Brost, Courtney                

            Cullan, Jamie Buskirk, Ceyonne Ullrich)

 

Class D  1994  Girls State

            Team – eleventh place

               (Amy Delsing, Heather Bremer, Shae Brost,

               Courtney Cullan, Jamie Buskirk, Ceyonne Ullrich)

----------------------------------------------------------------------

Class D  1996   Girls Districts

            District Runners Up

            Rachel Ullrich – sixth place

            Laura Gasseling – eight place

                        (Rachel Ullrich, Laura Gasseling, Heather Bremer,                               

                        Brandi Chytka, Laura Buskirk, Jamie Buskirk)

 

Class D 1996    Girls State

            Team – twelfth place

                        (Rachel Ullrich, Laura Gasseling, Heather Bremer,

                         Brandi Chytka, Laura Buskirk, Jamie Buskirk)

---------------------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 2000            Boys Top Ten

            Josh Hadden – fifth – 20:20      

            Brison Kuhn – eighth – 20:39

 

Class D  2000   Boys Districts

            Team – third place

                        (Patrick Hartman, Bobby Ruzicka, Brandon Jensen,

                         Bryan Grimes, Dustin Klein, Brad Kuhn)

 

Class D  2000   Boys State

            Team – twelfth place

                        (Patrick Hartman, Bobby Ruzicka, Brandon Jensen,

                         Bryan Grimes, Dustin Klein, Brad Kuhn)

-------------------------------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 2002            Boys Top Ten

            Bobby Ruzicka – fourth – 18:23All Conference

 

Class D  2002   Boys Districts

            Team – third place

            Top 15 qualifying for state

                        Bobby Ruzicka – eleventh – 18:45

                           (Bobby Ruzicka, Joe Klahn, Sean Casey, Brock White,

                            Kyle Davis, Brent Rathburn)

 

Class D 2002    Boys State

            Team – twelfth place

                        (Bobby Ruzicka, Joe Klahn, Sean Casey, Brock White,

                        Kyle Davis, Dustin Klein)

--------------------------------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 2003            Girls Top Ten

            Rindi Wood – third – 15:44         All Conference

 

Class D  2003   Girls Districts

            Team – third place

                        Rindi Wood – third place – 15:54

                        (Rindi Wood, Jessica Iodence, Jillian Cullan,                  

                        Kelsey Forgey, Micki Paris, Leslie Shaver)

 

Class D  2003   Girls State

            Team – twelfth place

            Rindi Wood – fourth place – 16:38

                                    (Rindi Wood, Jessica Iodence, Jullian Cullan, Kelsey

                                      Forgey, Micki Paris, Leslie Shaver)

 

Western Trails Conference 2003            Boys Top Ten

            Joe Klahn – eighth – 18:00

 

Class D  2003   Boys Districts

            Joseph Klahn – eleventh place -  18:34

            Bobby Ruzicka – thirteenth place – 18:52

 

Class D  2003   Boys State

            Bobby Ruzicka – 18:56             

            Joseph Klahn – 19:21

-----------------------------------------------------------------------                    

Western Trails Conference 2004            Girls Top Ten

            Rindi Wood – third – 15:52         All Conference

 

Class D  2004   Girls Districts

            Rindi Wood – second place – 16:18

            Jessica Iodence – eleventh place – 17:50

 

Class D   2004  Girls State

            Rindi Wood – Individual State Runner Up – 16:29

                                    Jessica Iodence  18:35      

All State Cross Country 2004     Rindi Wood

 

Western Trails Conference 2004            Boys Top Ten

            Joe Klahn – seventh – 18:31

            Kory Rasmussen  - eighth - 18:35

            Mick Casey – tenth – 18:37

 

Class D  2004   Boys Districts

            Kory Rasmussen – ninth place – 18:56

            Joseph Klahn – twelfth place – 19:04

 

Class D  2004   Boys State

            Joseph Klahn – 19:14

            Kory Rasmussen – 19:20

------------------------------------------------------------------

Class D  2005   Boys Districts

            Team – District Champions

                        Kory Rasmussen – eighth place – 19:07

                        Mick Casey – ninth place – 19:08

                        Gabe Darveau – thirteenth place – 19:27

                        Beau Hartman – seventeenth place – 20:00

                        Tom Linegar – twenty-eighth place – 21:24

 

Class D  2005   Boys State

            Team – third place

                        (Kory Rasmussen, Mick Casey, Gabe Darveau,

                        Beau Hartman, Tom Linegar)

----------------------------------------------------------------------------

Western Trails Conference 2006            Boys Top Ten

            Mick Casey – fourth – 17:31      All Conference

            Beau Hartman – fifth – 17:35     All Conference

 

Class D   2006  Boys Districts

            Beau Hartman – tenth – 19:15

 

Class D   2006  Boys State

            Beau Hartman – 20:32

 

 

HHS Cross Country Records

Date Subject Posted by:
No feedback has been posted yet. Please post yours!

Back To Top